Jediný Den, Který Můžeme Změnit, Je Zítřek.

19. října 2014 v 23:47 | Fibian |  Esejíčky rozličné
...A TO TÍM, ŽE ZMĚNÍME DNEŠEK.


Ze všech sportů, se kterými jsem měla tu čest se seznámit, zlatou příčku v žebříčku v těch, které mě nejen naprosto nudí, ale vyloženě otravují, drží jednoznačně minigolf. V těsném závěsu za ním je sportovní aktivita, které by se dala nazvat jako "nahánění pana Bycha". To vám je taková pitvorná činnost, při které si představíte změnu byť sebemenšího detailu vaší minulosti, ale tento nepatrný detailíček má zcela zásadní vliv na to, co by po tomto pomyslném bodu v minulosti mohlo nastat do budoucna (a pocítili byste to tedy v současné současnosti). Vznikne tak hypotéza. A tato hypotéza může vzrůst do gigantických rozměrů, kdy vzniknou příběhy s prvky báje, příběhy selankového charakteru, případně superhrdinský trhák jako z produkce hollywoodských filmových studií. V takové hypotéze prostě nic nemá chybu. Je to dokonalé. Až na to, že to, co to všechno dalo do pohybu, ten pomyslný bod v minulosti či nějaká kvalita, kterou jste postrádali, prostě cokoliv, co by vám dalo volnou cestu nebo by odstranilo to, co vám stojí v cestě k tomu, aby taková bájná hypotéza, kterou jste si vykonstruovali byla skutečná… nikdy neexistovalo.
A hned jak vám pan Bych uteče, navštíví vás paní Depka.
Všechno by šlo, všechno by bylo jinak a tak skvělé, kdybych tehdy byla bývala…
Bla bla bla bla!

Přestaňte s těmi kondicionály, stejně je většina z nás používá špatně.

Nejhorší je, že ač ne vždy, tak většinou to, co je předmětem naší hypotézy, je naprostá život neohrožující banalita (například i bez světové proslulosti se dá žít docela hezkej život). No tak jsme to podělali. Prostě jsme se v minulosti nějak zachovali, buď protože jsme byli blbci, nebo jsme něčemu věřili, ale byla to chyba. To se stává. Je to minulost, kterou nikdo nezmění a hypotéza je jenom hypotéza - nikdy nám nic nezaručí, že by to bylo opravdu byť jen podobné naší vykonstruované teorii. Ve většině případů by to beztak nevyšlo. A to jaksi při konstruování naší hypotézy tak nějak nebereme v úvahu…
Kéž bych to tehdy bývala udělal/a jinak….
Bla bla blaaaaaaaa!
Pozdě Bycha honiti! Děti, kašlete na pana Bycha! On vám stejně vždycky uteče, protože jste v minulosti netrénovali dost, abyste na to dnes měli kondici.
Nahánět pana Bycha je naprosto neproduktivní činnost. Ztráta času. Je to k ničemu. Ani jako námět na román se to nehodí, protože příběhy o ideálním životě bez komplikací jsou nudné a jedna Božena Němcová bohatě stačí.
Proč nezměnit zítřek? Proč neudělat dnes něco jinak, ideálně tak, abyste za to zítra byli rádi?
Nemá smysl zabývat se něčím, co už nemůžeme změnit. Poučme se z chyb. Přestaňte honit pana Bycha. Přejte si změnit zítřek.

Spousta lidí se zaměřuje na cíle, které pak odkládá. Není divu. Cíle, které jsou běh na dlouhou trať jsou frustrující. Trvá dlouho, než nastane nějaká změna a uvidíme výsledky. Ale neustálým odkládáním se vše ještě oddaluje…
Ale kdyby jsme se zaměřili na dnešek a zítřek, šlo by možná to lépe. Co bude zítra? Zítra si řeknu, že jsem včera udělala tohle a tohle. Udělala jsem něco pro to, abych zítra mohla říct, že jsem udělala něco pro svou budoucnost, že jsem vzala život do svých rukou, změnila jsem v rámci svých možností to, co jsem změnit mohla.
Můžeme naprosto v pohodně operovat na bázi dneška a zítřka. A když to tak budeme dělat delší dobu, tak se změny dočkáme a to ve zcela jiném měřítku.
Přestaňme si hrát na superhrdiny. Máme toho právě tolik, kolik potřebujeme. A když změníme zítřek a po zítřku ten další zítřek, kdo ví, kam se můžeme dostat.


Nikdo nám nemůže zaručit, kam se dostaneme. Ale je jisté, že minulost, žádný jediný den z minulosti nezměníme. Jediný den, který je v naší moci změnit, je zaručeně zítřek. A to tím, že začneme už dnes.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 26. října 2014 v 19:11 | Reagovat

Líbí se mi ten článek. Ten koncept o nahánění pana Bycha. To znám. A bohužel to nejde.. jde jít jen vpřed a neopakovat to.

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 29. října 2014 v 20:35 | Reagovat

Pěkně napsáno. Hlavně poslední odstavec :)

3 bludickka bludickka | E-mail | Web | 9. listopadu 2014 v 8:05 | Reagovat

Co se týče minulosti, nějak zvlášť neuvažuju, co jsem měla a neměla změnit. Je asi jen jedna věc, co mi občas přijde na mysl. Moc se mi líbí ten závěr o dnešku a zítřku. Je to pozitivní a motivující :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama